Постравматичний стресовий розлад – діагноз, що стає особливо загрозливим під час війни. Серед українців існує чимало міфів та неправдивих суджень про ПТСР.
Медіа великих історій повідомляє корисну інформацію про поширений в реаліях війни діагноз – ПТСР. На питання відповідають психологи та психотерапевти.
Довкола ПТСР в суспільстві існує чимало міфів / Фото Ehimetalor Akhere Unuabona on Unsplash
ПТСР це постравматичний стресовий розлад, що розвивається у людей, які пережили травматичну подію або стали її свідками. ПТСР супроводжується не тільки фізичною, а й психологічною загрозою: адже люди бояться за власне життя та за життя своїх близьких.
Довкола цього розладу існує чимало вигадок та міфів. Окрім того, часто люди, які воювали або перебували в зоні бойових дій, зустрічають нерозуміння оточення та зневагу до свого стану.
ПТСР найбільш поширений у тих країнах, де ведуться активні військові дії. Дізнайтеся, що дуже важливо розуміти про постравматичний стресовий розлад.
ПТСР може розвинутися через деякий час після травми / Фото Julia Taubitz on Unsplash
Важливе про ПТСР
1. Не в кожного українця чи українки розвивається ПТСР. Згідно зі статистикою, поширеність розладу серед населення країни, що воює, може становити до 50%. Однак розвинеться він чи ні, залежить не тільки від ситуації травми, а й від генетики, попереднього досвіду й навіть професії та типу зайнятості людини.
2. Як самотужки розпізнати ПТСР? Це уміння дуже важливе для кожного українця, який щодня зіштовхується зі стресами війни. Важливо знати: ознаки ПТСР часто розвиваються не одразу, а через приблизно 1 – 3 місяці після травмуючої події.
Ознаки ПТСР
Постійне перепроживання події, настирливі спогади про неї. Люди згадує травмуючий досвід у всіх деталях знову і знову. Ця ознака є найбільш кричущою при постравматичному стресовому розладі.
Спроби уникнути будь-якої згадки про події: місць, подій, людей, розмов тощо.
Надмірна пильність, знервованість, постійний контроль за усім та пошук потенційної небезпеки.
Різкі зміни настрою та емоційного стану.
3. ПТСР можна вилікувати. Існують перевірені методи лікування, що полягають у поєднанні психотерапії та лікарських засобів. Однак результат буде залежати не тільки від лікування, а й від підтримки близьких та мотивації самого пацієнта або пацієнтки.
Також важливо розуміти, що людям з ПТСР потрібен час для відновлення, соціальна адаптація тощо.
4. Від ПТСР не рятують заспокійливі. Постравматичний синдром – це серйозний діагноз, який потребує фахової лікарської допомоги. Тривале приймання заспокійливих препаратів, які пацієнт призначив сам собі, може зробити тільки гірше.
5. Не усі люди з ПТСР поводяться агресивно. Цей міф побутує серед чималої кількості людей.
Існує 3 форми ПТСР: з гнівом, з соромом та зі страхом. Усім їм притаманна різна поведінка: це і безпорадність, і хвилювання, і почуття провини, і різноманітні фобії.
6. Позитивна новина – близько половини людей, які мають ПТСР, можуть одужати самотужки протягом року після травми.
Однак в іншої половини людей симптоми можуть тільки посилитися і з незначних стати важчими.
Як зрозуміти, що потрібно звернутися до лікаря? Якщо вам складно жити своє буденне життя, виконувати соціальні функції й такий стан триває понад пів року після травми – необхідно звернутися до психотерапевта, який надасть кваліфіковану допомогу.
Comments